George Romney sikeres ember volt. Évekig vezette az American Motors nevű óriásvállalatot, és ő volt az első republikánus politikus, akit megválasztottak Michigan állam kormányzójának. Üzletemberként biztos egzisztenciát teremtett magának és családjának, kormányzóként pedig politikai tapasztalatokat szerzett és támogatói hátteret épített. Az 1968-as elnökválasztáshoz közeledve úgy döntött, elindul a legmagasabb politikai tisztségért, és a felmérések szerint jó esélye is volt arra, hogy beköltözhessen az akkor már két ciklus óta demokraták által uralt Fehér Házba.
A kampánya azonban összeomlott, mielőtt még a valódi verseny elkezdődött volna. A kudarc oka a beszámolók szerint egy rosszul sikerült nyilatkozat volt. Romney-t arról kérdezték egy tévéinterjúban, hogy miért ellenzi a vietnami háborút, amikor néhány évvel korábban, egy ottani látogatás után még támogatta azt. „Amikor visszajöttem Vietnamból, olyan nagy agymosásban részesültem, amekkora csak lehetséges” – hangzott az azóta is gyakran emlegetett, és valószínűleg minden politikai kommunikációs tankönyvben elrettentő példaként szereplő válasz. Romney láthatóan nem jött rá arra, hogy ez egy szerencsétlen megfogalmazás volt, mert még lelkesen részletezte is a dolgot, mondván hogy nemcsak az amerikai tábornokok, hanem a diplomaták is kivették a részüket az ő agymosásában.
Az elhíresült agymosásos interjú
Bár nyilvánvaló, hogy a kifejezést képletesen értette, a nyilatkozat olyan sötét árnyékot vetett a kampányára, hogy képtelen volt folytatni, és még a New Hampshire-i előválasztás előtt ki is szállt a versenyből. Úgy tűnik azonban, hogy ez az árnyék hosszúra nyúlik, és több mint negyven évvel később most a fiára, a republikánus elnökjelöltségért küzdő Mitt Romney-ra vetül.
Ezt sugallja legalább az a Politicón megjelent cikk, amely azt taglalja, milyen okai lehetnek Romney megdöbbentően súlyos dél-karolinai kudarcának. Annak ellenére kapott ki több mint 10 százalékos különbséggel Newt Gingrichtől, hogy egy héttel korábban még ő állt az élen a felmérések szerint, és az összes jelölt közül ő rendelkezik a legnagyobb és legprofibb kampánygépezettel. A cikk szerint az egyik ok az lehet, hogy Romney szinte túl tökéletes (sikeres volt az üzletben, mintaszerű családi életet él és mindig makulátlan külsővel jelenik meg), ami miatt nehezen tudnak vele azonosulni a választók, a másik pedig az, hogy ehhez a tökéletességhez merevség is társul.
Talán túl tökéletes - Forrás: Flickr.com/photos/mittromney
Ez a karót nyelt stílus Romney ismerői szerint az apa agymosásos problémájára vezethető vissza. A cikk szerint a politikus eltökélt abban, hogy nem követi el ugyanezt a hibát, és emiatt mindig nagyon figyel arra, hogy mit mond, ha újságírók vannak a közelében. Ez persze igaz minden profi politikusra, de Romney esetében fokozottan így van. „Annak az árnyékában nőtt fel, hogy az apja egyszer elszólta magát, és örökké fizetett érte” – mondta egy tanácsadója, és hasonlóan magyarázta Romney óvatosságát az egyik nővére is. „Hogy hatással volt-e ránk az agymosásos dolog? Hát persze” – idézik Jane Romney-t a Real Romney című, közelmúltban megjelent könyvben. „Mitt alaptermészetéből fakadóan is egy diplomata, de ez még inkább azzá tette. Nem fogja magát hátrányos helyzetbe hozni. Óvatosabb lett és fegyelmezettebb” – tette hozzá a nő.
A Romney-t kísérő újságírók beszámolóiból is az derül ki, hogy a politikus nagyon távolságtartó, és alig áll velük szóba. Láthatóan azonban az önfegyelem sem mindig segít, Romney-nak ugyanis már több szerencsétlen elszólása is volt ebben a kampányban. Emlékezetes például az egyik vitában bedobott tízezer dolláros fogadási ajánlat, vagy a riválisai által kiforgatott „szeretek kirúgni embereket” mondat. Egyelőre ugyan egyik sem volt olyan súlyos, mint a híres agymosásos nyilatkozat, de ha nem vigyáz magára, akkor előbb-utóbb becsúszik egy hasonló. Persze az is lehet, hogy az lenne a megoldás Romney számára, ha a nagy fegyelmezettség közben inkább lazítana egy kicsit.
Utolsó kommentek