Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Obama szomorkodik a benzinkúton

Az utóbbi hetek egészen jól alakultak Barack Obama számára, legalábbis ami az újraválasztási esélyeit illeti. Egyre jobb állásadatok érkeztek, lehetséges riválisai pedig egy eldurvuló és várhatóan hosszan tartó küzdelembe sodródtak (elég csak ránézni a keddi előválasztásokra). Ezzel együtt javult elnöki tevékenységének megítélése is, valamint jól szerepelt a potenciális republikánus kihívókkal szembeni összehasonlító felmérésekben is.

A CBS és a New York Times kedden közzétett közös kutatása szerint azonban mindössze a választók 41 százaléka ítélte meg kedvezően Obama tevékenységét, és 47 százalék elítélően nyilatkozott róla. Ez jelentős gyengülés az egy hónappal ezelőtti adatokhoz képest, amikor hosszú idő után először elérte az 50 százalékot azoknak az aránya, akik pozitívan értékelték Obama munkáját.


Rossz híreket kap mostanában - Forrás: White House Flickr

A változásnak több oka is lehet. Ott vannak például az afganisztáni háborús helyzet törékenységéről érkező egyre borúsabb hírek, vagy az állítólag atombomba építésére készülő Irán körüli kérdőjelek. Valószínűleg a legnagyobb szerepet azonban az játssza a romló megítélésben, hogy elszabadultak az üzemanyagárak, és ez érzékenyen érinti a legtöbb amerikait.

A Fehér Ház már az áremelkedés első jeleinél kommunikációs offenzívába kezdett annak érdekében, hogy meggyőzze a választókat, az elnök mindent megtesz ugyan a probléma kezelése érdekében, de gyors megoldásra nincs lehetősége. Az idézett felmérés szerint azonban a választók többsége (54 százaléka) azt gondolja, hogy az elnöknek komoly befolyása van az üzemanyagárakra, és ezt igyekeznek kihasználni a republikánus ellenfelek is, akik többek között Obama Irán-politikájára, illetve az energetikai döntéseire próbálják visszavezetni a növekvő árakat.

Bár a felmérések szerint Obama még mindig erősebb bármelyik lehetséges republikánus elnökjelöltnél, ezek a fejlemények is mutatják, hogy bármennyire is kedvező lehet számára az eldurvuló republikánus belharc, attól még nehéz terepen kell megküzdenie az újraválasztásáért.

0 Tovább

Obama újabb boldog péntekje

Ahogy haladunk előre a kampányban, egyre fontosabbak lesznek ezek a napok. Konkrétan minden hónap első péntekjéről van szó, amikor az amerikai munkaügyi minisztérium közzéteszi a legújabb állásadatokat. Ha ezek pozitív változásokat mutatnak, akkor az egyértelmű örömhírt jelent az újraválasztásra készülő Barack Obamának, lehetséges kihívóinak (akik persze jó állampolgárként biztos szintén örülnek a javuló álláshelyzetnek) viszont komoly fejtörést okoz, hiszen ők épp arra építették a kampányukat, hogy helyrehozzák azt a gazdaságot, amelyet az elnök tönkretett.


Obama jó hírt kapott - Forrás: White House Flickr

Most épp így alakul a helyzet, a pénteken közzétett adatok szerint ugyanis az elmúlt hónapokhoz hasonlóan tovább folytatódott a robusztus munkahelyteremtés. Februárban összesen 227 ezer új munkahely jött létre, és ugyan a munkanélküliségi arány 8,3 százalékon maradt, valójában ez is pozitív jelnek tekinthető.

Az arány ugyanis azért állt meg a januári szinten, mert sok olyan ember is újra elkezdett munkát keresni, akik korábban annyira reménytelennek látták a saját kilátásaikat, hogy kivonultak a munkaerőpiacról. (A munkanélküliségi arány megállapításánál az aktívan állást keresők számának figyelembe vételével számolnak.) A jó hírek sorába tartozik az is, hogy a januári és decemberi adatokról megállapították, hogy valójában akkor több álláshely keletkezett, mint ahogy azt korábban közölték.

Ha folytatódik ez a trend, akkor Obama fényes kilátásokkal fordulhat rá a novemberben esedékes elnökválasztásra. Nemcsak a gazdasági helyzet tűnik hónapról-hónapra jobbnak, de a republikánus oldalon zajló jelöltkeresés is egyre kínkeservesebb.

Már lassan az államok felében megtartották az előválasztásokat, de a párt továbbra is vívódik a kultúrharcos (Rick Santorum és Newt Gingrich) és a pragmatikus (Mitt Romney) irány képviselői között. Ráadásul bárki is lesz a jelölt, a fő muníciót az adhatná neki, hogy a választókat továbbra is a gazdasági talpraállás érdekli leginkább. Ha az emberek azt látják, hogy a mostani főnök is jól végzi az ezzel kapcsolatos munkát, akkor nem feltétlenül fognak a lecserélésén gondolkodni. Így ha még jön néhány, a maihoz hasonló állásadat, akkor Obama kiütheti a republikánusok kezéből a legveszélyesebb fegyvert.

0 Tovább

Sarah és Barack filmjei

Két politikai jellegű filmnek is közeleg a bemutatója. Egyik sem ígérkezik dokumentarista mérföldkőnek, de ettől még fontosak lehetnek, ha másért nem, a viták miatt, amelyeket generálnak.

Az elsőt az HBO mutatja be szombaton (mármint az Egyesült Államokban), és a címe Game Change. Az azonos című könyv alapján készült, amely a 2008-as kampány színfalak mögötti történéseit mutatta be. Üzletileg sikeres könyv volt, de engem elriasztott az elolvasásától az, hogy a szerzők egyes kritikák szerint elég nagyvonalúan bántak a tényekkel, így a leírtak nem feltétlenül a valóságot tükrözik. Az HBO által legyártott film a kampány legellentmondásosabb figurája, Sarah Palin körül forog, és a trailer alapján a figura megfelel majd annak a képnek (buta és hisztis), amely a 2008-as kampányban kialakult róla. Palin és egyes republikánusok már tiltakoztak a film ellen, amivel persze még tovább növelik az érdeklődést iránta. Minden kérdőjel ellenére én is azt mondom, érdemes lehet rászánni azt a másfél órát, profi filmesek készítették, és kiváló színészek szerepelnek benne.

A másik film sem feltétlenül a távolságtartó kritikai attitűd miatt érdemel majd figyelmet. Ez ugyanis Barack Obama kampánystábjának megrendelésére készült, és Obama elnökségét mutatja be. Nem túl váratlan módon olyan kép rajzolódik ki, hogy az elnök ugyan hatalmas kihívásokkal szembesült, de végül csapatának segítségével sikerült úrrá lenni ezeken. Itt is profi filmesek állnak a háttérben, a filmet az a David Guggenheim rendezte, aki Oscar-díjat nyert az Al Gore szereplésével készült Kényelmetlen igazság. Az előzetes alapján nagyon profi kampányfilmre számíthatunk (a narrátor például nem más, mint Tom Hanks), és pusztán már az is zseniális, amikor Rahm Emanuel lendületesen számolva lóbálja az ujjait, köztük azt, amelyik félig hiányzik. Az egykori kabinetfőnökről régóta járja az a legenda, hogy külön élvezte, hogy ilyen bizarr módon mutathat be másoknak, és most egy ehhez közeli látványban van részünk.

0 Tovább

Obama ellentmondásos viszonya a cápákkal

A Great Eastern az egyik leghíresebb kínai étterem San Franciscóban, és pénteken volt egy illusztris vendége. Váratlanul betoppant Barack Obama elnök, aki egy többnapos nyugati parti kampánykörúton vesz részt. A San Francisco Chronicle beszámolója szerint a vendégek nagy örömmel fogadták az elnököt, és többen le is fotózkodtak vele, a látogatás mégis kisebb vihart kavart.


Obama látogatásáról a San Francisco Chronicle-ben

A Great Eastern ugyanis egyike azon kevés éttermeknek, ahol cápauszonyból készült levest is szolgálnak fel. Ezt valójában csak egy jogi kiskapu kihasználásával tehetik meg, mert Kaliforniában tavaly megtiltották a cápauszonyból készült termékek árusítását. Ehhez a tilalomhoz Obamának nincs közvetlen köze, viszont ő épp múlt hónapban írta alá a cápák védelméről szóló törvényt.

Ennek fényében nem volt feltétlenül szerencsés választás a Great Eastern, bár hozzá kell tenni, hogy az elnök gombócokat - amelyek többek között rákkal és disznóhússal voltak megtöltve -, valamint töltött gombát vásárolt, cápauszony nem volt a rendelései között. Nem is helyben fogyasztotta el az ételeket, hanem bepakolták két nejlonszatyorba, és azokkal távozott.

0 Tovább

Véget ér-e a fogamzásgátló-háború?

Csak egy rövid bejegyzés a tegnapi folytatásaként: ha az elnök személyesen szólal meg, annak mindig súlya van, és most ez történt a fogamzásgátló-szabályozás esetében is. A napok óta tartó, egyre elmérgesedő konfliktust Barack Obama egy saját maga által bejelentett kompromisszumos megoldással próbálja rendezni, amelynek lényege, hogy az egészségügyi biztosítók felelősségévé tenné azt, hogy az egyházi kötődésű intézményeknél dolgozó nők is az ellátás részeként hozzájuthassanak fogamzásgátlóhoz.

Ezzel a megoldással kiiktathatják a fogamzásgátlás ellen tiltakozó egyházakat - illetve hozzájuk kötődő intézményeket - a láncolatból, és így nem kell olyan dologban részt venniük, amely ellenkezik a vallási elveikkel. Az első egyházi reakciók pozitívak voltak, de várható, hogy az elnök politikai ellenfelei egy darabig még nem engedik el az ügyet, amely szerintük olyan ékes bizonyítéka annak, hogy Obama egy, az emberek magánéletébe betolakodó államot épít.

0 Tovább

potus & co

blogavatar

Mi és miért történik az amerikai politikában? Egy blog egyenesen Washington DC-ből.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek