Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Obama bekiabált a pálya széléről

"Ma emlékeztetőt kaptunk arról, milyen törékeny a gazdaság" - Barack Obama amerikai elnök ezzel a félmondattal utalt arra az amerikaiak számára nem túl örömteli hírre, hogy az előzetes várakozásokhoz képest gyengébben teljesített az amerikai gazdaság a második negyedévben. Obama ezzel az utalással is igyekezett nyomást gyakorolni az úgynevezett adósságplafon felemelését célzó, de jelenleg épp a képviselőházi republikánusoknál megakadt folyamatra.

A Fehér Házban adott rövid nyilatkozatában levezette, hogy ha nem emelik fel az adósságplafont (vagyis nem vehet fel további hiteleket az állam), akkor nem tudják finanszírozni a kormányzat működését, nem lesznek képesek fizetni a nyugdíjakat, a vállalkozói számlákat, és ez súlyos károkat okoz a gazdaságnak.


Obama nyilatkozik - Forrás: whitehouse.gov

Obama azt is mondta, hogy "majdnem kifutottunk az időből" (a pénzügyminisztérium szerint augusztus 2-án érik el az adósságplafont), és szerinte egyértelművé vált, hogy csak kétpárti megoldás jelentheti a kiutat.

A helyzet azonban az, hogy az elnök ezt már sokszor elmondta, és egyelőre semmi jele nincs annak, hogy a demokraták és a republikánusok közel lennének a megállapodáshoz. Elvileg pénteken lesz egy szavazás a képviselőházban a republikánus házelnök, John Boehner javaslatáról, de ezt már kétszer elhalasztották, miután kiderült, hogy a párton belül is többen ellenzik (erről részletek ebben az [origo]-s cikkben). Arról nem is beszélve, hogy még ha át is menne a javaslat a képviselőházban és felkerülne a szenátusba, az ott többségben lévő demokraták előre közölték, hogy biztosan leszavazzák majd. Nekik is van ugyan egy javaslatuk az adósságplafon felemelésére, de azt meg a republikánusok utasítják el.

Obama azt kérte a választóktól, hogy tartsák nyomás alatt Washingtont. Ugyanezt a kérést megfogalmazta már hétfőn, és szót is fogadtak neki, a telefonvonalak és a levelezési rendszer is leállt egy időre. Látható eredménye ugyanakkor nem lett ennek, és egyre inkább úgy tűnik, Obama sem tud újat hozzátenni a vitához. A labda most a törvényhozásban pattog, a meccset ott kell lejátszani.

0 Tovább

A három betű, amelyet izzadva néz Amerika

Elvileg csütörtökön lesz szavazás a képviselőházban a republikánusok által benyújtott megszorító csomagról, amely kísérné az adósságplafon megemelését. Bár az sem tűnik holtbiztosnak, hogy a képviselőház republikánus többsége felsorakozik a törvény mögött, a demokraták - akik a szenátusban többségben vannak - jelezték, hogy ők biztosan nem fogják megszavazni. Így továbbra is kérdéses, hogy az augusztus 2-i határidő előtt (akkor éri el a szövetségi kormány az adósságplafont, utána gyakorlatilag fizetésképtelenné válik) sikerül-e rendeznie a vitát a végletekig megosztott törvényhozásnak.

De még ha fel is emelik a plafont, akkor sem lesz minden megoldva. Az Egyesült Államok úgynevezett hitelminősítési besorolása AAA, ami a legmagasabb osztályzat, és ez azért fontos, mert így kedvező feltételekkel (alacsony kamatokkal) tud kölcsönhöz jutni az amerikai kormányzat, és így viszonylag olcsón tudja finanszírozni saját működését. A gond azonban az, hogy ez az AAA minősítés most veszélyben van. Egy képviselőházi meghallgatáson szerdán az egyik legnagyobb hitelminősítő cégének, a Standard and Poor's-nak az elnöke, Deven Sharma közölte, hogy ő ugyan nem tartja valószínűnek, hogy az Egyesült Államok tényleg csődöt jelent augusztus 2-án, de ha a kongresszus képtelen elfogadni egy hiteles és átfogó megszorító csomagot, akkor búcsút mondhat az ország a kiváló minősítésének.

Ez pedig azt jelentené, hogy a jövőben drágábban kapna hitelt az amerikai állam, és a magasabb kamatok tovább rontanák az eleve ramaty állapotban lévő költségvetést. Néhány hete volt olyan pillanat, amikor úgy tűnt, sikerül letenni az asztalra egy olyan átfogó tervet, amellyel talán Deven Sharma is elégedett lenne, de jelen állás szerint erre minimális az esély.

2 Tovább

Mit vár a republikánus seggektől Boehner?

Írtam ma egy hosszabb cikket az [origo]-ra arról, hogyan és miért szabadultak el az indulatok az adósságplafonos vitában a demokraták és a republikánusok között, de úgy néz ki, hogy most már külön az utóbbiak körében is durvul a helyzet. Azt lehetett tudni, hogy a John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke által bedobott, a korábbiaknál szerényebb összeget tartalmazó kiadácsökkentő csomag nem aratott osztatlan sikert a keményebb megszorításokat követelő képviselőtársai körében, de volt köztük olyan, akinek stábja konkrét lobbizásba kezdett ellene (leveleket küldött konzervatív szervezeteknek, hogy kezdjenek kampányolni).  Erre egy képviselőházi tanácskozáson - a Politico információi szerint - kórusban kezdték el kiabálni a tisztviselő főnökének, hogy "rúgd ki, rúgd ki".

Ha ezzel még nem lett volna elég az indulatokból, akkor Boehner - szintén a rendszerint jólértesült Politico szerint - közölte a húzódozó republikánus képviselőkkel, hogy jó lesz, ha szépen "behúzzák a sorba a seggüket" a javaslata mögé, mert különben így nem jutnak sehova. Egyre forróbb tehát a légkör, és csak halkan jegyezném meg, hogy augusztus 2-a nagyon hamar itt lesz, miközben egyelőre nem látszik, hogyan lesz a Boehner által erőltetett, a demokrata törvényhozási tagok és a Fehér Ház által ellenzett javaslatból törvény. Izgalmas napok következnek.

0 Tovább

Republikánus belharc bonyolítja az adósságvitát

Csak röviden arról, hogy még tovább bonyolódik az adósságplafonos vita. Kedden a képviselőház republikánus frakciójának több tagja is elutasította ugyanis azt a javaslatot, amellyel John Boehner republikánus képviselőházi elnök állt elő. Egy részük azt mondja, hogy túl kevés kiadáscsökkentést tartalmaz, mások viszont azt mondják, hogy eleve nem is kellene felemelni az adósságplafont (ha ez így lesz, akkor az amerikai kormány nem tud majd hitelt felvenni, és nem tudja finanszírozni működését, így döntenie kell, hogy például épp a nyugdíjakat vagy a hitelkamatok fizetését állítja le).

Boehner javaslatának lényege, hogy ezermilliárd dollárral emelnék meg a plafont, amelyet egy 1200 milliárdos kiadáscsökkentés kísérne, de egy új bizottság jövőre újabb megszorításokra tenne javaslatot. Ezt utasítja el nemcsak a Fehér Ház és a törvényhozás demokrata tagjai, de - mint most kiderült - a republikánusok egy része is.

A tiltakozók jellemzően az úgynevezett Tea Party mozgalomhoz tartoznak, akik azzal kampányolva nyertek a tavaly novemberi választásokon, hogy keményvonalas költségvetési politikát fognak folytatni, és megállítják a szerintük féktelen költekezésbe kezdett Obama-kormányzatot. Most nyilvánvalóvá vált, hogy nemcsak Obamáéknak, hanem saját pártjuk vezetőinek is hajlandók nekimenni. A határidő augusztus 2-a, az amerikai pénzügyminisztérium szerint akkor éri el az adósságkorlátot a szövetségi kormány.

0 Tovább

Wu képviselő kalandjai

Egyszer azt állította, hogy űrlények lakják a Fehér Házat, máskor saját kollégáit sokkolta egy tigrisjelmezes fotóval, és volt olyan kampány, amelyben a stábja nem merte emberek közé engedni. David Wu amerikai képviselő minden furcsasága ellenére is sorra nyerte a választásokat, most azonban egy szexbotrány várhatóan kettétöri a karrierjét. Itt egy, az anyalapra írt cikkem a bizarr megnyilvánulásairól ismert képviselőről.

0 Tovább

potus & co

blogavatar

Mi és miért történik az amerikai politikában? Egy blog egyenesen Washington DC-ből.

Utolsó kommentek