Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mitt Romney napja

A kedd mindig fontos nap az amerikai politikában (jellemzően akkor tartják a választásokat), de most a kampányban is az volt. Különös jelentőséggel bírt Mitt Romney számára.

Kezdődött a nap azzal, hogy nyilvánosan támogatásáról biztosította őt Chris Christie New Jersey-i kormányzó, a republikánusok új csillaga (fenti videó). "Azt gondolom, hogy ő a legjobb ember arra, hogy képviselje a republikánus értékeket, és hogy legyőzze Barack Obamát 2012 novemberében" - mondta Christie, akit nemrég még befolyásos republikánusok győzködtek arról, hogy ő is szálljon be a kampányba.

Ez már önmagában örömteli lehetett volna Romney-nak, de aztán a republikánus jelöltek esti tévévitája is alapvetően az ő sikerével zárult. Amikor a jelöltek egymástól kérdezhettek, akkor a többség (összesen nyolcan voltak) neki tett fel kérdéseket, ami jelezte, hogy ő most a legerősebb. Eközben ő maga nem ment bele párbajokba, és nem provokálta a többieket (Rick Perryt sem, akivel voltak emlékezetes ütközetei), ami szintén az ereje demonstrálásaként is értelmezhető.

Ez tehát az ő napja volt, de nyilván nem engedheti meg magának, hogy hátradőljön. Még több hónap van hátra az előválasztások kezdetéig, ami örökkévalóságnak számít a rendkívül intenzív amerikai politikában, és persze ott van körülötte több sikerre éhes rivális, akik mindent meg fognak tenni azért, hogy fordítsanak az erőviszonyokon.

0 Tovább

Itt az újabb sikerfilm Rick Perrytől!

Nemrég Barack Obamáról készíttetett egy profi filmelőzeteseket megszégyenítő hirdetést Rick Perry, most pedig legfőbb republikánus riválisáról, Mitt Romney-ról közölt egy hasonlót. Ebben is vannak sötét képek, harsog az apokaliptikus háttérzene, és persze az egész mesterien van összevágva. Az üzenet az, hogy Romney egy flip-flopper, vagyis állandóan váltogatja a nézeteit, és valójában egy konzervatív álarc mögé bújt demokrata. A legkeményebb mondat pedig talán ez: Még a leggazdagabb ember sem tudja visszavásárolni a múltját.

Mindez az újabb republikánus tévévita előtt, amelyet kedden este tartanak New Hampshire-ben. A téma a gazdaság lesz, de nem lennék meglepődve, ha Perry előadná ennek a klipnek a szóbeli változatát is.

0 Tovább

Mi minden történt Christie árnyékában?

Most, hogy már a körbeudvarolt Chris Christie sem akar beszállni az elnökválasztási küzdelembe, nem valószínű, hogy más komolyan vehető versenyző el fog indulni. A mezőny tehát adott, a republikánusok az eddig felsorakozott jelöltek közül fogják kiválasztani azt, aki jövő ősszel szembeszáll Barack Obamával.


Nate Beeler Big Tease című karikatúrája

Egy felmérés szerint Christie ugyan előkelő helyen nyitott volna, ha beszáll (Mitt Romney-val került volna holtversenybe 17 százalékon a Quinnipiac Egyetem adatai szerint), de a Washington Post és az ABC News kutatása annyiban árnyalja a képet, hogy a teljes republikánus táboron belül mindössze 42 százalék gondolta úgy, hogy a New Jersey-i kormányzónak indulnia kellene.

Ez a felmérés más érdekességekkel is szolgál. Amikor Rick Perry texasi kormányzó augusztusban bejelentette az indulását, akkor azonnal az élbolyba került, a Washington Post és az ABC News kutatása szerint azonban most csak a második helyen áll, méghozzá jelentősen lemaradva. A legerősebb jelölt Mitt Romney 25 százalékkal, míg Perry 16 százalékon áll, holtversenyben Herman Cainnel.

A felmérés szerint Cain épp annak köszönheti az erősödését, aminek Perry a gyengülését: a tévévitáknak. A válaszadók azt mondták, hogy minél többet tudnak meg a komoly politikai múlttal egyébként nem rendelkező, vezetői tapasztalatait a Godfather pizzalánc élén szerzett Cainről, annál inkább kedvelik. Perrynél épp ellentétes a folyamat, a viták egyrészt rámutattak érvelési és lexikális hiányosságaira, másrészt ellenfelei kihasználták az alkalmat, hogy az orra alá dörgöljék a konzervatív tábor számára visszatetsző politikai döntéseit.

Perry azóta is magyarázgatja például azt, miért tartja helyesnek, hogy Texasban az illegális bevándorló diákok állami támogatást kapnak tanulmányaikhoz, míg a WashPost és az ABC felmérése szerint a republikánus tábor mintegy kétharmada mondja azt, hogy valószínűleg nem támogatna egy olyan jelöltet, aki ilyen politikát folytat. Az előválasztásokon várhatóan kulcsszerepet játszó tea partysok között pedig még nagyobb, 80 százalékos az elutasítás.

Perry tehát lefelé megy, Cain jön fel, Romney pedig maradt az élen. Mögöttük még ott vannak páran, és ezek az utóbbi hetekben lezajlott változások is azt mutatják, mindannyiukban közös az, hogy egyelőre még egyikük sem lehet biztos abban, hogy rögzült volna a helye ebben a versenyben.

0 Tovább

Így forgatják a kést Perry sebében

Azért nem csak Rick Perry tud hatásvadász videókkal előállni. Itt van mindjárt legnagyobb riválisának, Mitt Romney-nak a legújabb klipje, amellyel tovább forgatja a kést abban a sebben, amely a tévévitákban esett Perryn.

A texasi kormányzónak az orlandói vitában volt az az emlékezetes mondata, hogy ha valaki bírálja őt azért, mert Texasban állami támogatást kapnak az illegális bevándorló diákok a tanulmányaikhoz, akkor „annak nincs szíve”. Már ott a helyszínen felzúdulva fogadta a közönség ezt a megjegyzést, és később Perry maga is közölte, hogy szerencsétlennek tartotta a megfogalmazást.

Láthatóan ez a sajnálkozás nem térítette el Romney-t attól, hogy napirenden tartsa a témát, és bevigyen egy újabb ütést ezzel kapcsolatban. A videó talán legerősebb része ebből a szempontból az, amikor Vincente Fox korábbi mexikói elnököt idézi, aki köszönetet mondott Texasnak a támogatásért. Érdemes lesz figyelni, milyen választ ad minderre Perry.

0 Tovább

Mi a baj már megint a republikánusoknál?

Rick Perry belépésével úgy tűnt, hogy a republikánusok végül találtak maguknak egy olyan jelöltet, aki konzervatív is, közvetlen stílusával könnyen meg is találja a hangot az emberekkel, és egy nagy állam (Texas) kormányzójaként vezetői tapasztalatokkal is büszkélkedhet. Perry azonnal az élre is került a felmérésekben, és úgy tűnt, nem is lesz, aki megállítsa. Most sem arról van szó, hogy valaki keresztezte volna az útját, hanem sokkal inkább arról, hogy úgy került bajba, hogy azért végső soron saját magát hibáztathatja.


Elvesztett vonzerő (Perry épp a feleségét csókolja itt) - Forrás: Rickperry.org

Több tévévitában is gyengén szerepelt, és ezt az ítéletet nem demokraták mondták ki róla, hanem republikánusok. Többen kifogásolták például azt, amikor a floridai vitában szívtelennek nevezte azokat, akik azért támadják, mert Texasban állami támogatást kapnak az illegális bevándorló diákok a tanulmányaikhoz. Másokat egyszerűen csak az zavart, hogy értelmetlenségeket beszélt. “Amikor Mitt Romney-hoz beszélt, akkor volt egy olyan rész, amelyet ha kinyomtatunk, nem is hiszem, hogy értelmezni lehetett volna” - idézett a Weekly Standard konzervatív lap bloggere egy republikánus szimpatizánst, Belinda Kapaunt, aki az újság szerint a tévévitára még Perry-jelvénnyel érkezett, de aztán annyira csalódott a politikusban, hogy másnap már nem tűzte ki.

Perry vesszőfutása nem ért véget a tévévitában nyújtott gyenge szereplésével (amit később ő maga azzal magyarázott támogatóinak, hogy kifárasztották az állandó támadások). Szombaton szimpátiaszavazást tartottak a floridai Orlandóban az elnökválasztáson indulni akaró republikánusok között, és nagy meglepetésre az eddig az abszolút esélytelenek közé sorolt Herman Cain nyert. Perry annak ellenére lett második, hogy komolyan vette a szimbolikus jelentőségű szavazást, és intenzív kampányt folytatott.

Maradva a Weekly Standardnél, a lap főszerkesztője, William Kristol közölt egy tömör és lényegretörő elemzést a helyzetről. Kristol arra jutott, hogy ugyan Perry láthatóan sebet kapott, de ettől még az ő megjelenése előtt a felmérésekben vezető Mitt Romney sem kapott erőre. Így szerinte még az is lehet, hogy egyikük sem lesz képes elnyerni az elnökjelöltséget. Rámutat arra, hogy négy évvel ezelőtt a kampánynak ebben a szakaszában a két legerősebb republikánus aspiráns Rudy Giuliani és Fred Thompson volt, de végül mindketten elbuktak, és John McCain lett a párt elnökjelöltje.

A kérdés csak az, hogyha nem Perry vagy Romney, akkor ki fog kikerülni győztesként a mostani küzdelemből? Cain ugyan megnyerte a szimpátiaszavazást, de ettől még továbbra sem tűnik igazán komolyan vehető jelöltnek (korábban egy pizzaláncot vezetett, választott tisztséget nem viselt). Bár most megint felerősödtek az újabb versenyzők beszállását követelő hangok (újra Chris Christie New Jersey-i kormányzót kapcitálják többen), ha lesz is ilyen bátor politikus, gyorsan kell cselekednie, mert jövő év elején indulnak az előválasztások, nem sok idő van a bemelegítésre.

0 Tovább

potus & co

blogavatar

Mi és miért történik az amerikai politikában? Egy blog egyenesen Washington DC-ből.

Utolsó kommentek