Tulajdonképpen nem is érthető, hogy miért is van a republikánusoknál ez a nagy őrlődés és nekifeszülés azon, hogy vajon ki legyen a jelöltjük a novemberi elnökválasztáson. Ott van nekik egy ideálisnak tűnő ember. Egy mélykonzervatív államot (Utah) kormányzott, de közben nyitott a liberális értékekre, így megnyerheti a független szavazókat is. Intelligens, visszafogott (ezek miatt a liberális média is kedveli), példás családi életet él, gazdag, és még jóképű is. Pekingben volt nagykövet, így van külpolitikai tapasztalata, és minden bizonnyal átlátja a világpolitikában zajló nagy változásokat.

Ő Jon Huntsman, aki azonban a jelek szerint mégsem kell a republikánus szavazóknak. Múlt héten Iowában szinte kimutathatatlan eredményt ért el, bár igaz, hogy nem is kampányolt, miután tudta, hogy a vallásos konzervatívok szemében mérsékelt nézetei miatt ott nem rúg labdába. Energiái nagy részét így az utóbbi hónapokban New Hampshire-re koncentrálta, és itt végül a harmadik helyet sikerült megszereznie.


Jon Huntsman - Forrás: Facebook.com/jonhuntsmanjr

Kérdés, hogy mire lesz ez elég? A tippem az, hogy nem sokra, és hasonló következtetésre jutott a Washington Post egyik bloggere is, aki szerint Huntsman gyakorlatilag kiütéses vereséget szenvedett. Még ha sikerült volna felkúsznia a második helyre, akkor talán nagyobb lendülettel vághatna neki a folytatásnak, így azonban erősen kétséges, hogy van-e jövője a kampányának.

Bár ő maga az esti beszédében azt mondta, hogy a harmadik hely szerinte egyértelműen ösztönzés a folytatásra, és még üdvözletét is küldte a dél-karolinaiaknak (ott lesz a következő előválasztás), nem nagyon látni, hogy milyen kitörési pontjai lennének. A vallásos konzervatívoknál nem sok esélye van olyan keményvonalas jelöltek mellett, mint amilyen például az Iowában a győzelem közelébe jutott Rick Santorum. A másik irány a pragmatikus, mérsékelt politikusokat támogató választók lehetnének, de épp ők azok, akik már úgy-ahogy felsorakoztak Romney mögött. Kettejükben közös ráadásul az is, hogy mindketten mormon vallásúak, így még ezen a választói blokkon (már ha van ilyen) is meg kell osztozniuk.

A mostani állás szerint úgy tűnik, hogy Huntsman kampánya egy érdekes kísérlet volt, amely azonban nem járt sikerrel. A nevével persze még találkozhatunk majd esetleg az alelnökkeresésnél, amikor az előválasztásokon a párt keménymagjának udvarló republikánus jelölt várhatóan igyekszik majd egy szélesebb kör számára is elfogadható társat találni.