Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Epilógus az erekciógate-hez

Bob Turner történelmet csinált New York kilences számú kongresszusi képviselői körzetében. 1920 óta ő az első republikánus, aki nyerni tudott ebben az erős demokrata hátországban tartott körzetben. Az időközi választást kedden tartották, és Turner az előzetes adatok alapján hirdetett győzelmet, demokrata riválisa, David I. Weprin az éjszakai órákban még nem ismerte el vereségét. Több mint 70 százalékos feldolgozottságnál ugyanakkor olyan magabiztos Turner fölénye, hogy az AP hírügynökség, valamint több újság már kihirdette győztesnek.

Önmagában az eredmény is kiemeli ezt a választást a viszonylag gyakori időközi kongresszusi választások sorából, de van még két tényező, ami különösen érdekessé teszi a keddi szavazást. Egyrészt a választást azért kellett kiírni, mert Anthony Weiner képviselő még nyár elején lemondásra kényszerült, miután nyilvánosságra kerültek olyan szexuális töltetű fotók, amelyeket nőknek küldözgetett az egyébként házas politikus.

A másik tényező az, hogy a választott tisztséget eddig nem viselő Turner kifejezetten azzal az üzenettel kampányolt, hogy ez a választás referendum Barack Obama tevékenységéről. Az eredmény alapján az ítélet lesújtó: sok demokrata érzelmű szavazó is a republikánus jelöltre szavazott. Külön érdekesség, hogy a republikánus győzelemben a New York Times szerint szerepet játszott az is, hogy a körzetben élő, egyébként általában a demokratákkal szimpatizáló zsidó közösségben sokan elégedetlenek azzal, hogy Obama elődeinél kevésbé barátságos politikát folytat Izraellel szemben.

“Ma meggyújtottunk egy gyertyát. Hamarosan egy máglya lesz belőle” - mondta Bob Turner győzelmi beszédében, jelezve, hogy ő sem csak egy sima időközi választásnak tartja a keddi szavazást.

0 Tovább

És akkor megszületett a demokraták nagy reménysége

Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy összejön-e, így amikor végül sikerült, annál nagyobb volt körülötte a felhajtás. Pénteken szavazta meg New York állam szenátusa a melegházasság engedélyezését, pedig egy két évvel ezelőtti szavazáson még ellenezte a testület. Abban, hogy végül megkapta a szükséges többséget a javaslat, óriási szerepe volt Andrew Cuomo kormányzónak - derül ki a New York Timesnak ebből az egyébként nagyon jól megírt cikkéből.

Az írás szerint a demokrata Cuomo mesteri módon mozgatta a szálakat, és így érte el, hogy a szenátusban többségben lévő republikánusok közül is többen igennel szavazzanak, de ügyesen kezelte a néhány tiltakozó demokratát, a szintén ellenkező katolikus egyházat (a kormányzó maga is katolikus), és profi taktikus módjára vont be az ügybe gazdag és befolyásos párttámogatókat is.


Cuomo aláírja a melegházasságos törvényt - Forrás: Facebook.com/pages/Governor-Andrew-Cuomo

Ezzel a teljesítménnyel egyből a reflektorfénybe került, és a Politico már hosszú cikkben elemezgeti azt, hogy vajon mit jelent ez a történet a 2016-os elnökválasztás szempontjából. A demokrata oldalon most viszonylagos csend van, Obamának valószínűleg - minden politikai nehézsége ellenére - nem lesz demokrata kihívója a 2012-es kampányban. Most úgy tűnik, mintha 2016 még messze lenne, és nyilván nem fogja egy demokrata politikus sem kimondani, hogy öt év múlva elnökjelölt szeretne lenni, de ez persze nem jelenti azt, hogy nem foglalkoznak a gondolattal.

Cuomo mint az egyik legnagyobb állam kormányzója automatikusan szóba jön lehetséges indulóként. Ugyan csak tavaly választották meg kormányzónak, de már államügyészként is ismertséget szerzett korábban (próbálkozott 2002-ben is a kormányzóválsztást megelőző előválasztáson is, de ott elég gyengén szerepelt), ráadásul a családon belül is erős a politikai vonal. Apja, Mario Cumo ugyanis szintén betöltötte New York állam kormányzói posztját, és nem is kevés ideig: 1983-tól 1995-ig. Indult egy negyedik ciklusért is, de a magyar származású republikánus George Pataki egy kemény kampányban legyőzte (részletek erről egy [origo]-s cikkemben).

Mario Cuomo aktív politikusként kifejezetten népszerű volt a demokrata párt balszárnyához tartozók körében, és a New York Times szerint kora egyik legjobb szónokaként és politikai gondolkodójaként tartották számon. Neki köszönhetjük például azt a sokszor idézett mondatot, hogy “versben kampányolsz, de prózában kormányzol”. Ez az értelmiségi hozzáállás azonban azt is jelentette, hogy a döntéseiben meglehetősen határozatlan volt. 1992-ben például szó volt róla, hogy ő is beszáll az elnökválasztási kampányba, de az utolsó pillanatban meggondolta magát. Tényleg az utolsó pillanat volt: a reptéren várta a repülő, hogy elvigye New Hampshire államba, a kampánynyitó rendezvényre. Az ehhez hasonló vívódások miatt ragadt rajta a Hudson Hamletje név.

Andrew Cuomo számára tehát pozitív és negatív példákat is hordoz apja pályafutása. Most még van ideje arra, hogy kellően felkészüljön, és ne kövesse el ugyanazokat a hibákat, de profi politikusként persze tisztában kell lennie azzal, hogy ha valaki ott akar lenni a pályán 2016-ban, akkor annak már most el kell kezdenie az edzést. Pár év múlva talán majd úgy tekintünk vissza  a melegházasság engedélyezésére, mint amely egyik fontos állomása volt ennek.

0 Tovább
12
»

potus & co

blogavatar

Mi és miért történik az amerikai politikában? Egy blog egyenesen Washington DC-ből.

Utolsó kommentek