Van egy jó angol kifejezés annak leírására, hogy valaki megtalálja-e a helyes utat egy bonyolult világpolitikai helyzetben. Ez nagyjából úgy szól, hogy “a történelem jó oldalán állni”, és ezt volt alkalma élesben kipróbálnia Barack Obamának az elmúlt két és fél hétben. A drámai fordulatokat hozó egyiptomi helyzetben kellett megtalálni azt a bizonyos helyes utat az amerikai elnöknek és stábjának. Azt tudjuk, hogy ez az útkeresés nagyon óvatosan indult, és Obama csak akkor kezdett látványosan nyomást gyakorolni Hoszni Mubarak egyiptomi elnökre, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a tüntetők részéről nem hirtelen fellángolásról, hanem kitartó demonstrációkról van szó.


Obama segítséget ajánlott - Forrás: flickr.com/whitehouse

Még csak sejtései lehetnek bárkinek is, hogy milyen lesz az új Egyiptom, de a demonstrációk békés jellege, a Mubarak bukását követő utcai reakciók alapján úgy tűnik, hogy a szabadság és a demokratikus értékek diadaláról van szó. Obama a pénteken elmondott beszédében támogatásáról biztosította az egyiptomi tüntetőket, méltatta a hatalmat átmenetileg átvevő hadsereget, és segítséget ajánlott az országnak. “Az Egyesült Államok továbbra is barátja és partnere Egyiptomnak. Készen állunk arra, hogy megadjunk bármilyen segítséget a demokráciába való átmenethez, amely szükséges és amelyre kérést kapunk” - fogalmazott az elnök.

A nagy kérdés az, hogy az új Egyiptom vezetői mennyire fogadják majd örömmel a folytatódó támogatást egy olyan országtól, amely az épp megbuktatott elnök szoros szövetségese volt. Hajlandók lesznek-e megbocsátani a tüntetések első napjaiban tanúsított óvatos amerikai hozzáállást, és továbbra is partnerei lesznek-e az Egyesült Államoknak a nagy közel-keleti játszmákban?

Obama mindenesetre nem spórolt a bókokkal, és a Mubarak lemondására reagáló beszédében az egyiptomiakat a berlini falat ledöntő németekhez, a saját diktátorukat megbuktató indonéziai diákokhoz és a békés ellenállás indiai szimbólumához, Gandhihoz hasonlította. “Nagyon kevés olyan pillanat van az életünkben, amikor részesülünk abban a kiváltságban, hogy történelmi változás szemtanúi lehetünk. Ez egyike azoknak a pillanatoknak” - fogalmazott Obama, aki láthatóan bízik abban, hogy sikerült időben a jó oldalára állnia ennek a történelmi változásnak.

Szolgálati közlemény: a Potus & Co követhető a Facebookon is.