Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Vigyázat, bevetették a legdurvább fegyvert Romney ellen!

Már sok módon próbáltak fogást találni ellenfelei Mitt Romney-n, de egyelőre nem sok eredménnyel. Nyert Iowában és New Hampshire-ben is, és ugyan a következő előválasztási fordulóban, Dél-Karolinában nem vár rá sima győzelem, a felmérések szerint egyelőre ő az esélyes. Támadták már azzal, hogy túl liberális, azzal, hogy nincs gerince, hogy üzletemberként emberek százait rúgatta ki, illetve hogy mormonként valójában nem is keresztény.

Itt van azonban a legújabb fegyver. A fenti videót Newt Ginrgrich stábja készíttette, és azzal a botrányos ténnyel szembesíti az amerikai választókat, hogy Romney beszél franciául (mormon misszionáriusként töltött éveket Franciaországban). Ahogy a klip is utal rá, nem először vetették be ezt az elnökválasztási kampányok történetében: 2004-ben az akkori demokrata jelöltet, John Kerryt cukkolták francia tudása miatt a republikánusok.

Nem idegen az amerikai politikusoktól a franciák cikizése, 2004-ben azonban a viszonyt a szokásosnál is jobban megterhelte Franciaország tiltakozása az iraki háború ellen. Kérdés, hogy most - hasonló nemzetközi feszültség hiányában - mennyire lesz hatásos ez a fegyver. Newt Gingrich mindenesetre pénteken a CNN-nek nyilatkozva azt mondta, nem kell túl komolyan venni ezt a videót, inkább egy viccről van szó. Talán azért is fogalmazott így, mert egyébként korábbi beszámolók szerint ő is beszél valamennyire franciául, bár vélhetően nem olyan jól, mint Romney.

0 Tovább

Röhögésbe fullad a dél-karolinai csata?

Nagy bejelentést tesz ma este Stephen Colbert. A Megyeri híd elnevezése miatt Magyarországon is jól ismert amerikai műsorvezető közölni fogja, hogy elindul-e a dél-karolinai republikánus előválasztáson. Az után vette ezt fontolóra, hogy egy, a szerdai adásból származó videórészletben is idézett felmérés szerint a támogatottsága 5 százalékon áll, amivel megelőzi a New Hampshire-ben harmadik helyen végzett Jon Huntsmant.

Ha Colbert úgy dönt, hogy elindul, azzal legalább visz majd egy kis könnyedséget a hagyományosan kemény dél-karolinai kampányba. Tizenkét évvel ezelőtt itt bukott el John McCain, miután (állítólag a Bush-stáb jóvoltából) olyan hazug híresztelések kezdtek el róla terjedni, hogy törvénytelen gyereke született egy afroamerikai nőtől. Most is ádáz küzdelem várható, ez tűnik ugyanis az utolsó esélynek arra, hogy bárki is megállítsa az Iowában és New Hampshire-ben is győztes Mitt Romney-t. Riválisai eddig is keményen támadták, és a nyomás várhatóan még nőni fog rajta a január 21-i választásig hátralévő időszakban.

Colbert-nek (ragaszkodik neve franciás, t nélküli kiejtéséhez) nem ez lenne az első olyan szereplése, amikor szatirikus tévéműsorából átlép abba a világba, amelyen nap mint nap szórakozik. Alapított például egy politikai akcióbizottságot (political action committee, PAC) Egy jobb holnapot teremteni, holnap néven. Ezzel igyekszik kifigurázni az elvileg független, valójában azonban legtöbbször egyes politikusokhoz kötődő PAC-okat, amelyek egy legfelsőbb bírósági döntés nyomán bármennyi céges adományt elfogadhatnak, és így közvetetten nagy befolyást tudnak gyakorolni a különböző kampányokra.

Nyáron egy Rick Perryn viccelődő videóval jelentkezett a Colbert-féle PAC, amelynek komoly társai is aktívak a mostani kampányban is. Mindegyik meghatározó jelölt mögött vannak PAC-ok, legutóbb egy Sheldon Adelson nevű milliárdos küldött egy ötmillió dolláros csekket egy Newt Gingrich-hez kötődő csoportnak.

Akit érdekel mélyebben is a Colbert-jelenség, annak itt van egy hosszú cikk a hétvégi New York Timesból.

0 Tovább

Hogyan bukott el a tökéletes jelölt?

Tulajdonképpen nem is érthető, hogy miért is van a republikánusoknál ez a nagy őrlődés és nekifeszülés azon, hogy vajon ki legyen a jelöltjük a novemberi elnökválasztáson. Ott van nekik egy ideálisnak tűnő ember. Egy mélykonzervatív államot (Utah) kormányzott, de közben nyitott a liberális értékekre, így megnyerheti a független szavazókat is. Intelligens, visszafogott (ezek miatt a liberális média is kedveli), példás családi életet él, gazdag, és még jóképű is. Pekingben volt nagykövet, így van külpolitikai tapasztalata, és minden bizonnyal átlátja a világpolitikában zajló nagy változásokat.

Ő Jon Huntsman, aki azonban a jelek szerint mégsem kell a republikánus szavazóknak. Múlt héten Iowában szinte kimutathatatlan eredményt ért el, bár igaz, hogy nem is kampányolt, miután tudta, hogy a vallásos konzervatívok szemében mérsékelt nézetei miatt ott nem rúg labdába. Energiái nagy részét így az utóbbi hónapokban New Hampshire-re koncentrálta, és itt végül a harmadik helyet sikerült megszereznie.


Jon Huntsman - Forrás: Facebook.com/jonhuntsmanjr

Kérdés, hogy mire lesz ez elég? A tippem az, hogy nem sokra, és hasonló következtetésre jutott a Washington Post egyik bloggere is, aki szerint Huntsman gyakorlatilag kiütéses vereséget szenvedett. Még ha sikerült volna felkúsznia a második helyre, akkor talán nagyobb lendülettel vághatna neki a folytatásnak, így azonban erősen kétséges, hogy van-e jövője a kampányának.

Bár ő maga az esti beszédében azt mondta, hogy a harmadik hely szerinte egyértelműen ösztönzés a folytatásra, és még üdvözletét is küldte a dél-karolinaiaknak (ott lesz a következő előválasztás), nem nagyon látni, hogy milyen kitörési pontjai lennének. A vallásos konzervatívoknál nem sok esélye van olyan keményvonalas jelöltek mellett, mint amilyen például az Iowában a győzelem közelébe jutott Rick Santorum. A másik irány a pragmatikus, mérsékelt politikusokat támogató választók lehetnének, de épp ők azok, akik már úgy-ahogy felsorakoztak Romney mögött. Kettejükben közös ráadásul az is, hogy mindketten mormon vallásúak, így még ezen a választói blokkon (már ha van ilyen) is meg kell osztozniuk.

A mostani állás szerint úgy tűnik, hogy Huntsman kampánya egy érdekes kísérlet volt, amely azonban nem járt sikerrel. A nevével persze még találkozhatunk majd esetleg az alelnökkeresésnél, amikor az előválasztásokon a párt keménymagjának udvarló republikánus jelölt várhatóan igyekszik majd egy szélesebb kör számára is elfogadható társat találni.

0 Tovább

Élj szabadon vagy halj meg!

A rockandrollosan vagány felkiáltás New Hampshire állam jelszava, ahol kedden tartják a republikánus előválasztási küzdelem második fordulóját a múlt heti iowai caucus után. Ez – ellentétben a gyűlések formájában lebonyolított iowai fordulóval - egy hagyományos szavazás, a választók az egész nap nyitva tartó szavazókörökben adják le voksaikat. Különbözik a New Hampshire-i választás az iowaitól abban is, hogy ebben nemcsak a regisztrált republikánus szavazók, hanem a függetlenek is részt vehetnek. Mindez azt is jelenti, hogy várhatóan nagyon máshogy alakulnak majd az erőviszonyok ebben liberálisnak tekinthető államban, mint a konzervatív és vallásos Iowában.

Míg múlt héten Mitt Romney minden erőfeszítése és a reklámokra költött hatalmas összegek ellenére épp csak meg tudta előzni a keményvonalas konzervatív Rick Santorumot, most magabiztos győzelemre számíthat. Az egykori massachusetts-i kormányzó egy hétvégén készített felmérés szerint 33 százalékon áll, míg az utána következő Ron Paul (aki az egyéni szabadságjogok élharcosaként kampányol) 20 százalékos támogatottsággal bír. Őket követi 13 százalékkal Jon Huntsman (aki mérsékelt nézeteivel tűnik ki a konzervatív mezőnyből), majd 11 százalékkal Newt Gingrich korábbi képviselőházi elnök és 10 százalékkal Santorum.


Magyarázkodásra kényszerült Romney - Forrás: Flickr.com/mittromney

Fölényesnek tűnik tehát Romney előnye, viszont még néhány nappal ezelőtt is ennél jóval nagyobb (mintegy 20 százalékos) különbséget is mértek a javára. A visszaesésben talán lehet szerepe annak, hogy a nagy nehezen kiizzadt iowai győzelem után minden korábbinál erősebb össztűz alá került a riválisok részéről. Romney-t már régóta támadják azzal, hogy szélkakasként váltogatja a politikai nézeteit, ez a pragmatizmusként is felfogható hozzáállás azonban nem feltétlenül számít rossz pontnak a New Hampshire-iek szemében, az utóbbi napokban azonban új irányt vettek az ellene intézett támadások.

Legújabban azzal vádolják, hogy egy befektető cég vezetőjeként olyan döntéseket hozott különböző vállalatok felvásárlásánál, amelyek eredményeként emberek százai veszítették el a munkájukat. Ez valódi veszélyt jelenthet Romney számára, aki arra az üzenetre építette a kampányát, hogy sikeres üzletemberként ő tényleg tudja, hogyan kell felpörgetni a gazdaságot és új munkahelyeket teremteni. A vádak épp ennek a szépen csengő ígéretnek a hitelességét kezdhetik ki.

Romney ráadásul még saját maga is az ellenfelek kezére játszott két nyilatkozattal. Hétfőn egy rendezvényen azt mondta, „szeretem azt, ha ki tudok rúgni embereket, akik szolgáltatást nyújtanak nekem”, és ugyan a szövegkörnyezetből egyértelműen kiderült, hogy ezzel az egészségügyi szolgáltatókra utalt, a rivális kampánystábok persze csak az első tagmondatra ugrottak rá. Így hirtelen tele lett az internet és a média azzal, hogy Romney szereti, ha ki tud rúgni embereket. Nyilván nem túl kellemes dolog azzal tölteni a New Hampshire-i kampány utolsó óráit, hogy ilyen állításokat kell magyarázni, de Romney elkövetett egy másik hibát is.

A hétvégén egy rendezvényen azt mondta, ő is megtapasztalta azt, milyen az, amikor valaki attól tart, hogy ki fogják rúgni a munkahelyéről. Ez nem igazán passzolt a saját maga által is közzétett információkból összeállt pályaképbe (vagyonos családból származott, jó iskolai képzést kapott és topmenedzserként dolgozott), így az újságírók azonnal elkezdtek kérdezősködni arról, vajon mikor kellett rettegnie attól, hogy lapátra teszik. Végül az derült ki egy hétfői nyilatkozatából, hogy konkrétan ilyen helyzetbe nem került, de amikor az egyetem után elment dolgozni, akkor kezdőként voltak bizonytalan pillanatai.

Valószínűleg nem így tervezett ráfordulni a New Hampshire-i fordulóra Romney, bár ha sikerül nyernie, akkor az komoly fegyvertény lesz, eddig ugyanis még nem fordult elő az előválasztások történetében, hogy egy republikánus jelölt Iowában és New Hampshire-ben is győzni tudjon. Kicsit nyugtalaníthatja ugyanakkor az, hogy négy évvel ezelőtt a felmérések biztos (igaz, nem 10-20 százalékos fölényű) győzelmet jeleztek Barack Obama számára a demokrata előválasztáson, végül azonban Hillary Clinton nyert.

Nem túl jó előjel Romney számára az sem, hogy a New Hampshire-i előzetes szavazáson mindössze a voksok 22 százalékát kapta meg. Persze valamelyest vigasztalhatja az a körülmény, hogy ez csak a hagyományos Dixville Notch-i szavazás volt, amelyet mindig a New Hampshire-i előválasztás előtti nap éjfélkor tartanak, és ezúttal mindössze 9 választó vett rajta részt. Közülük is hárman voltak csak regisztrált republikánusok, négyen függetlenek, ketten pedig demokraták. Romney 2 voksot kapott tőlük, így holtversenyben végzett az első helyen Jon Huntsmannel.

0 Tovább

Szenvedett-e két napon túl gyógyuló sérülést Romney?

Nem sokat pihentek a republikánus elnökválasztási kampány résztvevői a hétvégén. Előbb szombat este, majd vasárnap reggel vettek részt egy-egy vitában, amelyek a keddi New Hampshire-i előválasztást vezetik fel. Míg a szombat esti vitáról szóló beszámolók szerint az iowai caucust szoros versenyben megnyerő és a felmérésekben vezető Mitt Romney sértetlenül került ki az összecsapásból, a vasárnapról már nem feltétlenül mondható el ez.

A fenti videóban is látható, hogy milyen keményen nekiugrott az Iowában látványosan jó eredményt elért Rick Santorum és a néhány hete még a felmérések élén álló Newt Gingrich. Mindketten azt állítják, hogy Romney gerinctelen, és így egyrészt érdemtelen lenne, ha ő lenne a republikánusok jelöltje, másrészt szerintük emiatt nem is tudná megnyerni a novemberben esedékes elnökválasztást. Romney válasza erre az, hogy Santorum és Gingrich karrierpolitikusok, és megélhetési célból indulnak közhivatalért, miközben ő sikeres üzletember, és így szerzett tapasztalatait szeretné kamatoztatni az ország érdekében.

A videóban a kedvenc részem a második percnél van, amikor a láthatóan feszült Romney próbálja elhallgattatni a közbeszóló Santorumot. A másik pedig az volt, amikor a műveltségével gyakran kérkedő Newt Gingrich azzal próbálta leszerelni Romney vádjait, hogy szerinte hagyni kellene a halandzsázást. Egész pontosan a “pious baloney” kifejezést használta a halandzsára, amivel, bevallom, én még nem találkoztam, és nem is tudtam rá találni igazán jó fordítást (ha valaki segít, és megírja kommentbe, azt megköszönöm).

Nagy kérdés, milyen hatással lesznek ezek a támadások Romney-ra, aki a felmérések szerint magabiztosan vezet New Hampshire-ben. A Rasmussen kutatása szerint az egykori massachusetts-i kormányzó 42 százalékon áll, míg Santorum 13, Gingrich pedig 8 százalékos támogatottsággal bír. Arra kicsi tehát az esély, hogy lenyomják Romney-t, de ha annyit el tudnak érni, hogy a vártnál kisebb arányú lesz a győzelme, már elégedettek lehetnek.

0 Tovább

potus & co

blogavatar

Mi és miért történik az amerikai politikában? Egy blog egyenesen Washington DC-ből.

Utolsó kommentek