Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egy gyerekjáték nyírja ki Romneyt?

Newt Gingrich és Rick Santorum is egy gyerekjátékkal a kezében jelent meg szerdai kampányrendezvényein. Az Etch A Sketchnek hívott játék egy rajzológép, amelynek képernyőjét egy rázó mozdulattal lehet üressé tenni. Gingrich és Santorum rendezvényein nem azért került elő ez az eszköz, mert a politikusok a rajztudásukkal akarták szórakoztatni a közönséget, hanem azért, mert gúnyt akartak űzni legfőbb riválisukból, a republikánus elnökjelöltségért folyó küzdelemben az élen álló Mitt Romney-ból.

Az történt ugyanis, hogy Romney főtanácsadója, Eric Fehrnstrom szerda reggel egy tévéinterjúban ehhez a játékhoz hasonlította az elnökválasztási kampányt. A műsorvezető arról kérdezte, hogy vajon Romney számára nem jelent-e túl nagy veszélyt az, hogy az előválasztások során a konzervatív riválisaitól érkező támadások miatt túlságosan a jobbszélre szorul, és emiatt elfordulnak tőle a mérsékelt választók a novemberi elnökválasztás előtt. “Azt gondolom, hogy az őszi kampányra megnyomod az újraindítás gombot. Olyan, mint egy Etch A Sketch, megrázod, és kezded az egészet újra” - mondta Fehrnstrom.

Romney tanácsadójának nyilatkozata

Az ugyan nem volt egyértelmű, hogy pontosan mit értett újraindítás alatt, de ez az egy mondat azonnal a kampány középpontjába került. A riválisok azt állították, hogy ez nyilvánvaló bizonyítéka annak, hogy Romney átveri a választókat, és most ugyan azt állítja, hogy ő egy elkötelezett konzervatív politikus, de ha ő lesz a demokrata Barack Obama kihívója a novemberi elnökválasztáson, akkor liberálisabb nézetekre fog váltani. “Romney stábjában még annyi tisztesség sincs, hogy megvárják a jelöltség megszerzését annak megmagyarázásával, hogyan árulnak el bennünket” - jelentette ki Gingrich. Santorum pedig nem is elégedett meg a szóbeli támadással, hanem egyik munkatársát elküldte Romney egyik rendezvényére, hogy a közönség tagjainak Etch A Sketch játékokat osztogasson.

Gingrich a gyerekjátékkal

Romney azt állította, hogy mindez teljes félreértelmezése tanácsadója nyilatkozatának. Szerinte Fehrnstrom csupán arra utalt, hogy az előválasztások lezárulta után kezdődő általános választási kampánynak más a természete, máshogy állnak hozzá az adománygyűjtéshez, az üzenetek továbbításához és a rendezvények szervezéséhez is. “Konzervatív republikánusként kampányolok, konzervatív republikánus kormányzó voltam és konzervatív republikánus jelölt leszek” - jelentette ki újságíróknak Romney, hangsúlyozva, hogy ugyanazokat a nézeteket fogja képviselni ősszel is, mint most.

Romney problémája azonban az, hogy a kampányát kezdetek óta épp az a sokak szerint elvtelen rugalmasság árnyékolta be, amelyre tanácsadójának nyilatkozata utalt. Komoly támadási felületet jelentett számára, hogy politikai pályájának korábbi szakaszaiban sokkal liberálisabb nézeteket képviselt, mint most, amikor a konzervatív republikánus szavazók támogatását akarja megszerezni. Régebben például támogatta az abortuszhoz való jogot, most viszont ellenzi, Massachusetts kormányzójaként pedig olyan egészségügyi törvényt fogadtatott el, amely kísértetiesen hasonlít a republikánusok által hevesen támadott Obama-féle reformra.


Rátaláltak a gyenge pontjára - Forrás: Flickr Mitt Romney

Ráadásul Romneyról ettől függetlenül is kialakult az a kép, hogy görcsös megfelelési kényszerrel igyekszik elnyerni az elnökjelöltséget. Amikor például az egyik őszi tévévitában azzal támadták, hogy a kertjének karbantartásán illegális bevándorlók is dolgoztak, akkor ezt részben azzal az érvvel próbálta visszautasítani, hogy állami tisztségért kampányolva nem engedheti meg magának, hogy törvénytelenséget kövessen el. Az utóbbi hetekben pedig az váltott ki visszatetszést egyes republikánus választókban, hogy északi politikus létére a déli államokban kampányolva a helyi akcentust erőltette, és azzal büszkélkedett, hogy reggelire a helyiek hagyományos ételét eszi.

Így talán ha egy másik potenciális jelölt tanácsadójának a szájából hangzott volna el az Etch A Sketch-hasonlat, akkor nem is érdekelt volna senkit, Romney esetében azonban ez a nyilatkozat egy régóta meglévő gyenge pontjára irányította rá a figyelmet. Az első reakciók alapján riválisai nem fognak leszállni erről a szerencsétlennek bizonyult mondatról, és már most tele van a Youtube olyan videókkal, amelyek a rajztáblán keresztül próbálják bizonygatni azt, hogy Romney szó szerint bármit hajlandó megtenni az elnökjelöltség megszerzéséért.

Ez az ügy ráadásul a legrosszabb pillanatban jött Romney számára. Az elmúlt néhány napban fölényes győzelmet aratott két előválasztáson is (Puerto Ricón és Illinois államban), és így még tovább erősítette pozícióját a versenyben tőle lemaradni látszó Rick Santorummal szemben. Ehhez hozzájött még az is, hogy az egyik legismertebb republikánus politikus, Jeb Bush korábbi floridai kormányzó (és az előző elnök, George W. Bush testvére) nyíltan a támogatásáról biztosította Romneyt, és olyan hírek jelentek meg, hogy hasonló lépésre készül több más vezető republikánus is. Nagy nap lehetett volna tehát a szerda Romney számára, ha ez az ártatlan gyerekjáték nem zavar be a képbe.

5 Tovább

Vicces-e az öregek deportálása?

Greg Mankiw a világhírű Harvard egyetem közgazdász professzora, azonban a komoly kutatómunka mellett szakít időt a viccelődésre is. A blogján legalábbis közzétett egy újságkívágásról készült fotót azzal a címmel, hogy „Egy költségvetési megoldás”. A kivágáson az a szöveg olvasható, hogy „a bevándorlási hatóság elkezdi deportálni az öregeket (az illegális bevándorlók helyett) a társadalombiztosítási és egészségügyi ellátási költségek csökkentése érdekében. Az idősebb embereket könnyebb elfogni, és kevésbé emlékeznek arra, hogyan tudnak hazajutni.”

Ez a poénkodás nem is keltett volna ki komolyabb érdeklődést politikai körökben, ha Mankiw történetesen nem az illinois-i győzelmével a pozícióját tovább erősítő lehetséges republikánus elnökjelölt, Mitt Romney tanácsadója lenne. Ahogy a Politico megjegyezte, Mankiwnek sikerült egy csapásra két fontos választói csoportot is megsértenie: az időseket és a latinokat (akik számára érzékeny téma a bevándorlás).

Egyelőre nem lett komolyabb problémája Romneynak a blogbejegyzésből, az érdeklődő újságíróknak pedig Mankiw egyértelművé tette, hogy viccnek szánta fotó közzétételét. Nem lenne azonban meglepő, ha ez a poén előbb-utóbb megjelenne demokrata kampányfilmekben, főleg az után, hogy épp kedden tették közzé költségvetési javaslatukat a képviselőházat uraló republikánusok. Ebben kemény megszorítások vannak, ami egyebek mellett kiterjed az idősek egészségügyi ellátásának fedezését szolgáló Medicare-re is.

A demokraták már szinte a tenyerüket dörzsölve várták ennek bejelentését, tudják ugyanis, hogy az idősügyi ellátás védelmezésével jó pontokat szerezhetnek maguknak a választók egy jelentős részénél. Ebben pedig talán jól jön majd Romney tanácsadójának bejegyzése is.

0 Tovább

Romney lenyomta Santorumot a latin szigeten

Mitt Romney fölényes győzelmet aratott a Puerto Ricóban, ahol vasárnap tartották a helyi republikánus előválasztást. A szavazatok 88 százalékát kapta meg az egykori massachusetts-i kormányzó, így a területről érkező mind a 20 küldött támogatását megszerezte. Tőle jócskán lemaradva végzett a második helyen Rick Santorum (8,5 százalék), pedig ő is folytatott helyszíni kampányt.

Romney győzelmében minden bizonnyal közrejátszott, hogy a Puerto Rico-i kormányzó már januárban támogatásáról biztosította őt. Santorum nevéhez eközben egy szerencsétlen megjegyzés fűződött, egy helyi lap ugyanis idézett tőle egy mondatot, amely szerint a szigeten élőknek az angolt kell elsődleges nyelvvé nyilvánítani ahhoz, hogy Puerto Ricóból állam lehessen (erről novemberben tartanak népszavazást az Egyesült Államokhoz tartozó területen). A latin kultúrájukra büszke, spanyol nyelvet beszélő szigetlakók körében ez az elképzelés nem túl népszerű, ráadásul nincs is olyan szövetségi törvény, amely előírná, hogy az angolnak kell lennie az elsődleges nyelvnek.

Santorum azt állította, hogy eltorzították a mondanivalóját, de az eredmény alapján nem sikerült maga mellé állítania a helyieket, pedig még csupasz felsőtestét is megmutatta nekik. Nem mintha Romneynak ne lennének problémái a latin szavazókkal: a bevándorlás ügyében képviselt keményvonalas álláspontjával nehéz lesz megnyernie őket a novemberi elnökválasztáson, már ha valóban ő lesz a republikánusok jelöltje Barack Obamával szemben.

Az előválasztás szempontjából túl nagy jelentőséggel nem bíró Puerto Rico után következő helyszín már fontosabb terepnek tűnik. Kedden Illinois államban tartanak előválasztást, ahol a felmérések szerint Romney áll jobban, de Santorumot sem lehet azért leírni.

0 Tovább

Palin ütközetei

Az Obamáról szóló dokumentum/kampányfilm után megnéztem az Egyesült Államokban nagy felhajtás kíséetében bemutatott a Game Change-et is, és azt kell mondanom, hogy kifejezetten kellemes meglepetés volt. Volt egy olyan félelmem az előzetesek alapján, hogy az egész nem lesz több egy Sarah Palin-karikatúránál, de ehhez képest egy viszonylag árnyalt, és nem mellesleg nagyon izgalmas film készült az alaszkai kormányzónak a 2008-as kampányban játszott szerepéről.

Az árnyaltság ellenére persze Palin nem jön ki túl jól a filmből, amelynek azonban hitelességet ad az, hogy az egykori McCain-stáb két meghatározó tagja (Steve Schmidt főtanácsadó és Nicole Wallace kommunikációs tanácsadó) is valósnak ítélte meg az abban bemutatott történéseket. Ambíciózus és számító, tájékozatlan, de nem feltétlenül buta, színészi képességei kiválóak, anyaként pedig odaadó - néhány szóban összefoglalva ilyen kép rajzolódik ki Palinről a film alapján, amelyre megéri rászánni azt a két órát, amíg tart. Tippeket nem adok, hol lehet hozzájutni, de itt egy részlet a végéről, amelyben Schmidt leüvölti Palint, aki mindenáron beszédet akar mondani a választás estéjén.

0 Tovább

Amikor Santorum ledobta a mellényét

Ezt a fotót a Buzzfeed tette közzé, és ha valaki esetleg nem ismerné fel, akkor az egyébként konzervatív mellényeiről ismert Rick Santorum látható rajta. A kép Puerto Ricoban készült, ahol vasárnap tartanak előválasztásokat, és Santorum a csütörtöki kampányrendezvényei után szakított egy kis időt a napozásra. Egy pénteki interjúban kommentálta is a fotót, közölte például, tudja, hogy le kellene fogynia kb. 10 kilót, és hozzátette azt is, hogy elnézést kér az emberektől a nem feltétlenül szép látványért.

0 Tovább

potus & co

blogavatar

Mi és miért történik az amerikai politikában? Egy blog egyenesen Washington DC-ből.

Utolsó kommentek