Messziről kiszúrtam a tömegben, és azt hittem, könnyű lesz megszólítani, de nem sikerült. Kísérők gyűrűje vette körbe, és csak egy munkatársáig jutottam, aki átadta neki az üzenetemet, de ő nem reagált rá. A 2008-as republikánus konvención történt ez, ahol sok fontos ember gyűlt össze, és láthatóan az én kiszemeltem is közéjük tartozott. Nancy Goodman Brinkerről, az Egyesült Államok egykori budapesti nagykövetéről (2001-2003) van szó, aki az utóbbi pár napban az amerikai lapok címoldalára került.
Nancy Goodman Brinker az alapítója a mellrák ellen küzdő Susan G. Komen Breast Cancer Foundation nevű szervezetnek. Egyetlen nővéréről nevezte el, aki 1980-ban meghalt a betegségben. Ma ez az alapítvány egy hatalmas és befolyásos hálózat több tízezer önkéntessel és sokmillió dolláros költségvetéssel. Ebből a pénzből támogatnak másokat, köztük a Planned Parenthood nevű szervezetet.
A Planned Parenthood arra kapja a támogatást, hogy mellrákszűréseket végezzen, a szervezet tevékenységei között ugyanakkor szerepel abortuszok végrehajtása is. Ez utóbbi nem fért össze a Komen konzervatív szellemiségével, és az elmúlt években több támogatója is jelezte, aggasztónak tartják a Planned Parenthooddal fennálló kapcsolatot.
Régóta halmozódott tehát a feszültség, tavaly decemberben pedig a Komen végül eldöntötte, hogy megszakítja a kapcsolatot a Planned Parenthooddal. Hivatalosan nem az abortuszokra hivatkozva hozták meg ezt a döntést, hanem azzal az indokkal, hogy egy vizsgálat folyik a szervezet ellen. Valóban folyamatban van egy eljárás, de ezt nem hatóságok végzik, hanem egy republikánus kongresszusi képviselő, aki annak próbál utánajárni, hogy a Planned Parenthood felhasznált-e közpént abortuszok végrehajtására (ha ez történt volna, az valóban törvénytelen lenne).
A Komen alapítvány döntése ezen a héten vált nyilvánossá, és hatalmas felzúdulás követte. Demokrata törvényhozók egy csoportja és számos szervezett tiltakozott a támogatás megvonása ellen Brinkernél, aki néhány nap után bejelentette, hogy meggondolták magukat, és nem zárják ki a Planned Parenthoodot a lehetséges támogatotti körből. A felzúdulásnak azonban volt egy másik, szintén erősen politikai jellegű oldala is, az abortuszt hevesen ellenző konzervatívok körében ugyanis ez a visszavonulás váltott ki felháborodást. A legjobban talán a legismertebb hangadójuk, Rush Limbaugh szavai foglalják össze ezt, aki szerint a Komen alapítvány “megadta magát a Planned Parenthood feminácijainak. Megdöbbentő!”
Utolsó kommentek